مدیریت زمان و شیوه های صحیح و کارآمد برنامه ریزی

مدیریت زمان یعنی اینکه از فرصت‌ها و لحظه‌هایی که داریم بهترین استفاده را ببریم و بتوانیم برنامه ریزی درستی برای زندگیمان داشته باشیم.

نکاتی درباره مدیریت زمان :

1-    گام اول این است که بدانیم یک روز فقط و فقط 24 ساعت است و این 24 ساعت هم به زودی خواهد گذشت. در واقع شما به جای تلاش برای مدیریت زمان، باید "خودتان را مدیریت کنید" برای انجام به موقع کارها. این راز بسیار مهم شما را وادار می‌کند به شخصیت خودتان دقیق‌تر بشوید.

2-    مرحله بعد این است که به دنبال سارقین زمان بگردید. ببینید کجا وقت‌تان به صورت نادرست هدر می رود و شما نمی‌توانید از آن زمان‌ها استفاده مناسبی در جهت بهره ‌وری ببرید.

3-    در مرحله سوم باید هدفی را برای یک مدت محدود تنظیم کنید و به آن عمل کنید. در این گام شما باید کمی به خودتان فشار بیاورید. شما کم‌کم باید این زمان‌های محدود را افزایش بدهید و در عین حال تعداد اهداف را هم زیاد کنید.

4-    از ابزارهای مدیریت زمان استفاده کنید.حتی یک برگه کاغذ هم می تواند ابزار خوبی در این زمینه باشد. با استفاده ازاین ابزارها زمان بندی روزانه خودتان را بنویسید وسپس خودتان قضاوت کنید کجای کار را اشتباه کردید و درکجاها موفق بوده اید.

5-    در آخریک برنامه روزمره برای خودتان درست کنید. برای مثال فکر کنید صبح که بیدار شدید کار شماره یک را انجام دهید ( مثلا ایمیل چک کردن ) و سپس کار شما دو را ( مثلا رفتن به بانک برای امور مالی ) و … در آخر هم یک برنامه جمع‌بندی داشته باشید.

منابع : http://1fathi.com   http://www.mgtsolution.com

 

 مشاوره کودک و نوجوان: همه روزه

مشاوره بزرگسالان: روزهای زوج

تهران: 9092301693

شهرستان ها: 9099070316

 

/ 0 نظر / 21 بازدید